איך מתבצע תהליך השתלת שיניים?

בין אם בעקבות טראומה או חבלה, בין אם בעקבות ריקבון של השן ובין אם בעקבות גיל מתקדם, שיניים חסרות הן עניין שכיח ביותר שיכול לפגוע באיכות החיים של בני כל הגילאים. שיניים חסרות יכולות להוות מפגע אסתטי חמור ולפגוע בביטחון העצמי ובמקרים אחרים עלולות להוביל לפגיעה בריאותית בשל בעיות לעיסה.
החדשות הטובות הן שכיום כל אחד שסובל משיניים חסרות יכול להתחדש בשיניים איכותיות וחזקות שלא רק יחליפו את השיניים שאבדו אלא ישדרגו אותן מבחינת החוזק, המראה, העמידות וקלות התחזוקה. במאמר שלפניכם נפרט אודות התהליך של השתלת שיניים שלב אחר שלב.

שלב הייעוץ

השלב הראשוני הוא שלב הייעוץ, ולפני ששלב זה מתבצע לא ניתן להתחיל את הטיפול. במהלך פגישת הייעוץ שמתנהלת מול רופא מומחה כמו למשל מנתח פה ולסת, מומחה לרפואת חניכיים, מומחה לשיקום הפה או רופא שיניים שמתמחה בהשתלות שיניים, יבוצעו למטופל מספר בדיקות שמטרתן לוודא כי הוא אכן מתאים לעבור את תהליך ההשתלה. בין היתר מדובר על בדיקת CT, צילומי רנטגן פנורמיים ועוד.
בשלב הייעוץ יוחלט על השתלים המתאימים ביותר בהתאם למצב החניכיים או עצמות הלסת ויוסבר למטופל על האפשרויות העומדות בפניו, על הסיכונים הכרוכים בהליך, על עלות התהליך, על הדרכים השונות שבהן ניתן לבצע אותו ועוד.

החדרת השתל למקומו

לאחר שבוצעו כל הבדיקות וניתנו כל ההסברים, מגיע השלב שבו מחדירים את השתל למקומו או את השתלים למקומם במידה, ומדובר על השתלה של יותר משן אחת. ראשית יש לקדוח חור בלסת על מנת להבריג את השתל, להרחיב אותו על מנת שיתאים לקוטר המדויק של השתל ולאחר מכן מחדירים את השתל דמוי הבורג למקום ומעגנים אותו. העיגון חשוב כיוון שבמהלך החודשים הבאים לאחר ההשתלה מתרחש תהליך של יצירת עצם מסביב לשתל. תהליך זה נקרא אוסאואינטגרציה.

השלמת התהליך

רק לאחר מספר חודשים כאשר השתל יהיה יציב מאוד ומעוגן למקומו הודות לרקמת העצם שהתהוותה ונוצרה סביבו, ניתן יהיה להמשיך את התהליך על ידי בנייה של כתר זמני על החלק העליון של השתל. הכתר מדמה את השן החסרה וכיום ניתן לייצר כתרים בעלי גוון שמתאים באופן מושלם לשיניים של המטופל. הכתר הזמני מאפשר לחניכיים באזור ההשתלה להסתגל ל"שן החדשה" ולצמוח סביבה באופן טבעי ולאחר שתהליך זה מסתיים, משלימים את ההשתלה על ידי החלפת הכתר הזמני בכתר קבוע.

אסטרטגיות טיפול חדשות

במידה ואתם מתעניינים בנושא או מעוניינים לעבור בעצמכם השתלת שיניים, חשוב לנו לעדכן אתכם כי כל האמור לעיל הוא תיאור על קצה המזלג של התהליך הקלאסי ביותר. כיום קיימות שיטות חדשות שמקצרות את כל התהליך באופן משמעותי ולמעשה קיימות גם מספר טכניקות כמו למשל השתלות שיניים ממוחשבות שמאפשרות להשתיל שיניים ביום אחד מבלי להמתין.
בנוסף לכך קיימים היום בשוק מיקרו שתלים שמאפשרים לבצע השתלת שיניים גם באנשים שבעבר לא ניתן היה להשתיל בהם שיניים. חדשות לבקרים אנחנו עדים לפיתוח חדש בתחום ולפיכך נראה שיש למה לצפות. בכל מקרה, במציאות המודרנית, לכל אחד יש את הזכות לחייך חיוך מלא שיניים גם אם שיניו המקוריות כבר מזמן לא במקומן הטבעי.

לקבלת מידע נוסף בתחום השתלות השיניים וקביעת פגישת ייעוץ, צרו קשר עוד היום.