הוראות לאחר הדבקת מכשור קבוע

מטופל/ת יקר/ה,

 1. בימים הראשונים תחוש/י בלחץ ו/או כאב על השיניים שייעלמו ללא טיפול מיוחד. זאת תופעה טבעית המלווה את תזוזת השיניים. תופעה זו מתרחשת עקב התהליך הביולוגי הכרוך בתזוזת השיניים.
 2. משככי כאבים יכולים להקל בתקופת הכאב והלחץ. יש להתייעץ עם הרופא לגבי המינון המומלץ (לפי משקל המתרפא ורגישותו לתרופות).
 3. במידה והמכשיר ידקור או יפצע את הרקמות הרכות, ניתן לכסותו בעזרת שעווה מיוחדת שניתנה לך. השעווה " מודבקת" לאזור הדוקר בעזרת האצבע. במקרה חירום ניתן להשתמש גם בגומי לעיסה.
 4. צחצוח השיניים והחניכיים חשוב ביותר לקבלת תוצאות טובות. יש לצחצח שיניים לפחות 3 פעמים ביום ובמיוחד לפני השינה. ישנה חשיבות רבה לזמן הצחצוח ולא רק בטכניקה, מומלץ על לפחות 3 דקות צחצוח. חוסר שמירה על היגיינת הפה עלול לגרום לכתמים, או אפילו לחורים בשיניים ודלקות חניכיים. קיימות מברשות מיוחדות לניקוי ה"גשר" וכדאי להתייעץ עם הרופא/ה או השיננית לגבי הסוג אשר ניתן לרכוש. יש להקפיד במיוחד לנקות את האזור שבים המכשיר והחניכיים. זכור/י: חוסר הקפדה על צחצוח בזמן טיפול אורתודנטי הוא סיבה מספקת להפסקת הטיפול על ידי הרופא/ה.
 5. לפני השינה מומלץ לשטוף את הפה בחומר מיוחד המכיל פלואוריד. ישנם עזרים נוספים ה"מתיזים" מים על גבי הסמכים ועוזרים לנקותם.
 6. בתקופת הטיפול יש להימנע ממאכלים הנדבקים לשיניים (כגון: גומי לעיסה, סוכריות טופי). כמו כן, אין לנגוס במאכלים קשים במיוחד (כגון: גזר, תפוח עץ, גרעינים) אלא יש לחתוך אותם לחתיכות לפני אכילתם. כל פעילות ה"קריעה" של האוכל (כגון: סנדוויץ') עלולה לגרום לנפילת הסמכים, ולכן מומלץ לחתוך (ביד או בסכין) כל דבר אוכל הנכנס לפה, לגודל שאינו דורש פעולת חיתוך אלא לעיסה בלבד. אי הקפדה על אכילה נכונה, עלול לגרום לשבירת המכיר ולעיכוב בטיפול, חוסר נוחות ולעיתים תוספת בעלות הטיפול.
 7. במקרה של שבר או ניתוק חלק מהמכשיר יש להתקשר למרפאה. ברוב המקרים אין צורך בתיקון המכשיר עוד באותו יום. אולם מומלץ להגיע למרפאה בהקדם.
 8. בתקופת הטיפול יש להקפיד על ביקורת תקופתית אצל רופא השיניים הכללי אחת לשישה חודשים (או בתדירות גדולה יותר- על פי המלצתו). תדירות הביקורת אצל שיננית תהיה על פי הוראת הרופא ואינה זהה אצל כל מתרפא, אולם לרוב היא תכופה יותר עקב קושי בניקוי השיניים עליהן מודבקים הסמכים.
 9. יש להקפיד על הגעה לביקורת במרפאה וטיפולים על פי הנחיית הרופא, על מנת למנוע גרימת נזק לשיניים לרקמות התומכות שלהן.
 10. חוסר הקפדה על היגיינת הפה, שבירות מרובות של המכשיר או אי הופעה לטיפול לתרופות ממושכות, עלולים לגרום להפסקת הטיפול האורתודנטי בטרם עת.
 11. במידה ויש שאלות, יש להתקשר למרפאה במועד הקרוב ביותר. במידה והרופא/ה שלך אינו נמצא, תוכל/י למצוא רופאים נוספים שישמחו לעזור בפתרון בעיה עד לחזרתו/ה של הרופא/ה המטפל/ת.