הוראות למתרפא בסיום הטיפול האורתודנטי

כיצד תשמור על שינייך ישרות לאורך זמן?

החלק הפעיל של הטיפול האורתודנטי הסתיים והשיניים והלסתות הגיעו למצב אליו תוכנן או למקום האופטימלי האפשרי. בשלב זה, הנך נכנס/ת לשלב הרטנציה (אחזקה). בשלב זה הרופא/ה יעשה כל שביכולתו למנוע תזוזת שיניים ולסתות (במידה והמתרפא/ה עדיין בתקופת גדילה-גיל העשרה). ישנם מגוון רב של מכשירים אורתודנטיים המשמשים לרטנציה. החל ממכשירים ניידים הנשלפים מהפה וכלה במכשירים קבועים המודבקים לשיניים (כגון ספלינט, קשת פלטינלית ועוד). יש לזכור כי שיניים נוטות לזוז כל ימי חיינו עקב הכוחות הפועלים עליהן (כגון לעיסה, בליעה ודיבור) וכן עקב החלשות העצם התומכת בהן (מחלות חניכיים). בנוסף, ישנם גם כוחות נוספים הפועלים לעיתים על השיניים, ולכן כל מקרה לגופו. לעיתים יש צורך בהרכבת ריטיינר (פלטה לרטנציה-אחזקה) למשך שנה ולעיתים לשנים או לכל החיים. יש להקפיד על הוראות הרופא/ה ולבוא למעקב תקופתי, שכן חוסר הקפדה יביא כמעט בוודאות לנסיגה בתוצאות הטיפול האורתודנטי.

ישנם שני סוגי קיבועים עיקריים:

הריטיינר הקבוע

 1. הריטיינר הקבוע (ספלינט) עשוי לרוב מחוט מתכתי ומותאם לצורת השיניים. החוט מודבק בד"כ לצד הפנימי של השיניים ומחבר ביניהן, ועל ידי כך מונע את תזוזתן. יתרונו הוא בכך שאינו כרוך בשיתוף פעולה של המתרפא/ה והוא מבטיח את יציבות התוצאה. חסרונו הוא שהוא עלול להישבר עם השנים, ולצבור שאריות מזון ואבנית ויש צורך להסירו בזמן טיפול בשיניים אליהן הוא מחובר.
 2. יש להקפיד היטב על ניקוי השיניים במיוחד באזור הריטיינר. רובד השן ואבנית עלולים להצטבר מתחת לריטיינר ולגרום לדלקות חניכיים. לניקוי יעיל יש להשתמש בעזרים נוספים למברשת השיניים (חוט וקיסמים דנטליים מיוחדים-לא ניתן לנקות בין השיניים המחוברות ע"H חוט המקבע, באמצעים רגילים בלבד). הסבר והדרכה יינתנו במרפאה.
 3. אחת לתקופה שיקבע הרופא/ה, יש ללכת לשיננית לניקוי האזור מאבנית.
 4. יש להימנע מאכילת מזון העלול לנתק את הריטיינר הקבוע מהשיניים.
 5. במידה וחשת בניתוק מסוים, או אי נוחות, יש ליצור קשר עם המרפאה בהקדם.
 6. ריטיינר קבוע חדש עקב שבר, או תיקון ריטיינר קיים, לאחר שנה מסיום הטיפול 0הורדת המכשור הקבוע)-כרוך בתשלום.
 7. ריטיינר קבוע יכול להישאר בפה תקופה ארוכה מאוד.
 8. במידה ויש לך שאלות, נא התקשר למרפאה במועד הקרוב.

הריטיינר הנייד:

 1. אי הרכבת הריטיינר עלולה להוביל לתנועת שיניים לא רצויה, ול"קלקול" תוצאות הטיפול. מצב זה עלול להצריך טיפול אורתודנטי נוסף (בתשלום).
 2. הפסקת ההרכבה שלא על פי הוראות הרופא עלולה לגרום לכך שהריטיינר אינו מתאים יותר לשיניים, ולצורך בבניית ריטיינר חדש (בתשלום).
 3. משך השעות ביום ואורך התקופה להרכבת הריטיינר משתנה לפי בעיה ראשונית ואינה זהה לכל מתרפא.
 4. הריטיינר מפריע תחילה לדיבור תקין ו/או לבליעת הרוק, אך הסתגלות הינה בד"כ מהירה מאוד. תרגילי קריאה בקול מאיצים את חזרת הדיבור למצב תקין.
 5. הסרת הריטיינר מהפה ע"י הלשון או משחק הריטיינר בפה, עלולה לגרום לשבירתו.
 6. יש להקפיד היטב על ניקוי הריטיינר ע"פ הנחיית הרופאה. אין לשטוף אותו במים חמים מחשש לעיוות המכשיר. קיימות בשוק טבליות מיוחדות העוזרות בניקוי הריטיינר.
 7. יש להקפיד על צחצוח השיניים והחניכיים כולל אזור החך-ללא הריטיינר כמובן.
 8. כאשר הריטיינר אינו בפה, יש לשמור עליו בקופסה. שמירה בכיס עלולה לפגוע בשלמותו.
 9. ריטיינר חדש עקב אובדן, שבר או תיקון ריטיינר קיים-כרוך בתשלום.

במידה ויש שאלות, או כאשר הריטיינר אינו מתאים לשיניים/נשבר/אבד-נא לפנות למרפאה במועד הקרוב ביותר