מהו שתל?

שתל דנטלי הוא התקן שנמצא בשימוש שוטף ברפואת השיניים המודרנית, השתל הוא מעין בורג או 'דיבל' (תושבת לבורג) בעל הברגה כפולה, המוחדר לתוך עצם הלסת, וזאת בכדי לשמש כעוגן יציב ואיתן לחלקי השיקום המורכבים עליו בהברגה.

השתל נעשה מחומרים מתקדמים במיוחד, ובעיקר מטיטניום או זירקוניה, שכן מתכות אלו הינן אצילות, ואינן מעוררות כל אינטראקציה כימית עם גוף האדם. תכונה זו מאפשרת לשתלים דנטליים לשבת בצורה בטוחה בגוף, מבלי לעורר תופעות לוואי שונות.

היכולת לעבד מתכות אצילות לרמת הדיוק הנדרשת לצורך יצירת שתלים מסוג זה אפשרה לרפואת השיניים לזנק קדימה ביכולת שלה לתת מענה הולם לתופעות שונות שבעבר היו מקבלות פתרונות מגושמים יותר, אם בכלל, כמו השחזת שיניים, תותבות לא יציבות וכיו"ב.

תהליכים בחיבור שתל

השתל הדנטאלי המודרני והמתקדם מאפשר לרופאי השיניים והמומחים בתחומם להרכיב התקנים שונים ומגוונים לצורך מתן המענה האופטימלי לצורך של כל מטופל ומטופל, דרך הדמיות והשתלות שיניים ממוחשבות. סוגי הפתרונות בבניית השיניים מגוונים במיוחד, החל משיניים תותבות נשלפות, וכלה בגשר של כתרים מחרסינה, והכול לפי הצורך.

בתחילת התהליך מגיע הרופא המטפל להחלטה על אופי הטיפול הנדרש, ועל-פי החלטה זו מתבצעת הבחירה בכמות השתלים. השתל מוחדר לאחר קידוח מדויק, והחדרתו נעשית בתנועה סיבובית לצורך עיגון ממש כמו בורג.

השלב הבא הינו שלב ההחלמה בו העצם נבנית סביב השתל, ומעגנת אותו כחלק מהגוף, תהליך הנקרא אוסטיאו-אינטגרציה, המתרחש באופן טבעי לחלוטין.

מתי ממליצים, וההשפעות על הצלחת השתלים

השתלת שיניים תהיה ההליך המומלץ במקרים שונים ומגוונים:

  1. חוסר בשן אחת או יותר, כאשר המיקום הוא בין שיניים בריאות (כאשר שיקום ע"י גשר אינו אפשרי).
  2. חוסר במספר שיניים בפה.
  3. חוסר שיניים אחוריות בצד אחד או בשני צידי הלסת.
  4. קשיים בקבלה של תותבות נשלפות.

בכל מקרה בו המטופל יעדיף לבצע טיפול עומק שיאפשר לו ליהנות מפיתרון יעיל וקבוע, ללא צורך בטיפולים חוזרים ונשנים לאורך השנים, הרי שהשתלת שיניים עם שתלים היא הבחירה הנבונה.

ישנם מספר תנאים בסיסיים להצלחת קליטתו התקינה של השתל, ורופא השיניים שלכם יודע להעריך מראש את סיכויי ההצלחה, ומכאן שביכולתו להעריך מה תהיה הפעולה הנבונה ביותר ברמה הרפואית.

הבחירה במהלך של החדרת שתלים בהשתלות שיניים נשענת על הידע של הרופא, כמו גם על בריאות תקינה כללית של המטופל, בריאות החניכיים שלו, השמירה שלו על ההיגיינה הכללית של פיו, וגם על מבנה אנטומי המאפשר החדרה של שתל.